img

“2024’te 3 milyonun üzerinde Çinli turist bekliyoruz”


Jolly Tur Yurtiçi Turlar Direktörü Kerem Gökçe, CRI Türk’te Özgür Özbakır’ın sunduğu “Gün Ortası” programına konuk oldu ve Çin-Türkiye turizmindeki son durumu değerlendirdi.

Gökçe’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"2022, turizm açısından verimliydi"

“2020 ve 2021’de dünyanın her tarafında insanlar, aslında o dönemde de gezdi. Toplu gezmenin haricinde, Amerika’da ve Çin’de 300 ile 500 kilometre arasındaki mesafeleri kendileri gezdi ve keşfetti. O dönemde bu iş, organizasyondan öte bireyselliğe dönmüştü. Türkiye, 2022 verileri açısından dünayda 3. sırada yer alıyor. Turist sayısı ve ekonomik getiri açısından verimli bir yıl oldu. Yasakların tamamen bitmesiyle beraber, insanlar eskisi gibi gezmeye başladı.

"Çinli turistler kültür gezilerini tercih ediyor"

Çin ile olan turizmimizde, 2019’a kadar beş yıllık bir yatırım süreci vardı. Covid-19 nedeniyle bu durum, askıda kaldı. Çin’de uzun tatiller ve hükümet de bu tatilleri destekliyor. Çin, turizm açısından iyi bir pazar. Bu durum, diğer ülkeleri de ilgilendiriyor. Çinli turist grupları, on beş günlük tatilde buralara geliyorlar. Bunun bir kısmını Avrupa’da, bir kısmını Türkiye’de geçiriyorlar. İstanbul, Çanakkale, Ayvalık, Bergama, Kapadokya gibi bölgeler, Çinlilerin ilgisini çeken bölgeler. Çinli turistler, deniz tatilinden ziyade kültür turlarına ilgi duyuyor. Herhangi bir sıkıntı çıkmazsa, Çin ile ilgili turizm pazarının büyüyeceğini düşünüyorum. Altyapımız da buna hazırlıklı.

"2024'te 3 binin üzerinde Çinli turist bekliyoruz"

2024 yılından itibaren Çinli turistlerin daha yoğun gelmesini bekliyoruz. Bu durum Türk Hava Yolları’nın koyacağı uçak seferlerine de bağlı. Ben yıllık 3 milyonun üzerinde Çinli turist bekliyorum. Herhangi bir sorun çıkmadığı zamanda üzerine koya koya rakamlar daha yukarı çıkacaktır. Çin pazarı şöyle; 3 milyon ise yüzde yüz büyür 6 milyon olur. Bu şekilde arta arta gider.”

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.