news-details

Bakan Ersoy: "2023 yılını 56,7 milyon ziyaretçi ile kapattık"

Bakan Ersoy'un açıkladığı veriler şöyle:

"Ekim ayı itibarıyla Ortadoğu’da İsrail-Filistin savaşının etkileriyle birlikte bu yüksek hızda biraz gevşeme olsa da 2023 yılı verilerinde yine rekorlara imza attığımız bir yıl olarak gerçekleşti.

2022 yılında 51,4 milyon ziyaretçi ile pandemi öncesi rakamları yakalamıştık. 2023 yılı da 56,7 milyon ziyaretçi ile kapattık. Ve yine artış oranı olarak baktığımızda yüzde 10’luk bir artış yaşamış olduk.

Ziyaretçi sayılarını ülke bazında incelediğimizde ilk üç ülke bazında birinciliği Rusya Federasyonundan 6,3 milyon ziyaretçiler, ikinciliği çok yakın bir rakamla 6,2 milyon Alman ziyaretçiler, üçüncülüğü de 3,8 milyonluk rakamla Birleşik Krallıktan gelen ziyaretçiler elde etti.

Özellikle İngiltere bizim pandemi döneminde önceliklendirdiğimiz hedef destinasyonların arasında yer aldığını belirtmiştik. Orayla yapmış olduğumuz çalışmaların sonuçlarını da topluyor olmak bizi sevindiriyor. Pandemi öncesi 2,5 milyon rakamlarında olan İngiltere pazarını pandemi sonrasında 3,8 milyon ziyaretçi sayısına getirdik.

Yine ay bazında inceleyecek olursak Ocak ayında çok ciddi bir zıplama yani 2022’de gelen olumlu sürecin çok olumlu yansımasını görüyoruz. Ancak Şubat ayında karşılaşmış olduğumuz deprem felaketi ile yine büyüme hızımızın devam ettiğini ama yavaşladığını görüyoruz. Sonrasında gelen seçim süreci ile Temmuza kadar büyüme artışının devam ettiğini ama yavaşlayarak devam ettiğini görüyoruz. Sezon sonunda tekrar ivme kazanan hareketlilik maalesef ekim ayında İsrail-Filistin savaşının başlamasıyla birlikte tekrar bir yavaşlama sürecine giriyor.

Ortalama kalış süreleri ise 2022’de 10.3 geceleme ile kapatmıştık 2023’te 9.8 geceleme ile kapatıyoruz. Pandemi sonrası dünyadaki ekonomik gelişmelerle birlikte alım gücünün düştüğünü görüyoruz tabii bunun yabancı turistteki etkisi ise seyahat isteğinden vazgeçmiyor ama ortalama kalış süresinde azaltmalara gidebiliyor.

Toplam gelirlere baktığımızda ise geç yıl 46,5 milyar dolar rekor bir gelir elde etmişti.  2023 yılı ile 54,3 milyar dolar gelir elde ederek yeni bir rekor gerçekleştirdik. Artış olarak baktığımızda ise yüzde 17’lik bir artış yaşandı. 2023 yılı turizmde rekor bir yıl oldu. 2024 yılında 60 milyon turist ve 60 milyar dolar gelir hedefi hedefliyoruz. Bu sene herhangi bir krizle karşılaşmazsak bu rakamlara ulaşacağımızı hatta geçeceğimizi öngörmek yanlış olmaz diye düşünüyoruz.

2024 itibarıyla klasik pazarlarımızda büyüme devam edecek ama yeni pazarlara konsantrasyonumuzu artıracağız. İskandinavya pazarı var hala geliştirmeye müsait olan burada yüzde 15’lik büyüme hedefliyoruz. Ama esas önemli olan 2 pazarımız var geçen sene başlattığımız olumlu büyüme politikalarını 2024 ve sonrasında da devam ettirmeyi planlıyoruz. Birinci pazar kuzey Amerika pazarı ABD pazarında yüzde 31’lik bir büyüme hedefliyoruz. Kanada’da ise yüzde 41’lik bir büyüme hedefliyoruz. Asya’ya baktığımızda ise Çin’de yüzde 102’lik, Hindistan yüzde 64’lük, Avustralya da yüzde 30’luk bir büyüme hedefliyoruz."

  Hibya Haber Ajansı