news-details

Başkan Yavaş Travelexpo'da Ankara'yı analttı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen Travelexpo Ankara Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na konuşmacı olarak katıldı. Ankara’nın turizm potansiyelini ön plana çıkarmak için önemli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Yavaş, Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde ve tarihi alanlarda hayata geçirilen projeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Yavaş, konuşmasında Ankara'nın turizm potansiyelini artırmak adına yürütülen önemli çalışmalara vurgu yaparak, Ulus Tarihi Kent Merkezi'nde yapılan restorasyon çalışmaları ve projeler hakkında bilgiler sundu. Ankara'nın kültürel zenginliklerini ortaya çıkararak turizmi canlandırmayı hedeflediklerini belirten Yavaş, bu kapsamda Ankara Kalesi, Ulus Çarşısı, Anafartalar Çarşısı gibi tarihi ve kültürel mekanlarda yapılan düzenlemeleri detaylı bir şekilde açıkladı.

Yavaş, “Hep birlikte, Ankara'nın turizm potansiyelini zenginleştirmek ve bu alandaki gelişmelere yön vermek için elbirliğiyle çalışacağımıza inanıyorum” diyerek şunları söyledi:

“Çeşitli müzeler açmak suretiyle Ulus’un tamamını bir gezi alanı yapmak istiyoruz. Eski kent merkezini tamamen yenilemiş olacağız. Bu ayın sonunda Ulus trafiğinin yerin altına alınması projesi de bitmiş olacak. İnşallah proje kabul edilirse önümüzdeki dönem Gençlik Parkı’nın önünden yerin altından geçirmek suretiyle tam bir meydan olacak. Şu anda ışıklandırma projesi yapılıyor ve Kızılay’a kadar burayı ışıl ışıl yapacağız. Dolayısıyla akşam vaktinde de Ankaralıların gelip gezdiği bir yer olacak. Eğer Ankara’da turizmin olmasını istiyorsak Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara Valiliği veya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün mutlaka okullarda yerel tarih dersi vermesi lazım. Önce Ankara’da yaşayanlar Ankara’yı tanıyacak sonra başkalarına aktarmaları kolay olacak.  Termal turizminde geliştirilmesi için çalışmalarımız, projelerimiz ve görüşmelerimiz devam ediyor. Her ne kadar Ankara’ya turist gelmez deniliyorsa da görüyorum ki buna inanmış 200 kadar kuruluşun katıldığı iş birliği yaptığı ortak akılla bu işi ayağa kaldırmak isteyen insanlar oldukça her şey başarılabilir.”  

 

Yavaş, Ankara'nın Gordion ve Aslanhane Camii gibi önemli mücevherlere ev sahipliği yaptığını ve bu alanların UNESCO Kültür Miras Listesi'ne girdiğini vurgulayarak, bu sayede Ankara'nın turizmde daha fazla canlanacağına inandığını dile getirdi.

Konuşmasının ardından, Travelexpo Ankara Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda kurulan stantları gezen Mansur Yavaş, vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

  Hibya Haber Ajansı