news-details

DEVA Partili Ösen: “Turizm hedefi tutturulamadı”

Hükümetin 56 milyar dolar olarak belirlediği turizm hedefini tutturamadığını vurgulayan Ösen “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2019-2023 Stratejik Planı’nda Cumhuriyetimizin 100.yılında 75 milyon turist 65 milyar dolar gelir elde ediliyordu. Elbette bu rakamların yerinde yeller esiyor şuan. Mevcut ekonomik istikrasızlık ortamında 2019’da belirlenen rakamlardan hiç ümit olmadığı gibi Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in de bugün dediği gibi 2023 yılında koyulan hedefler dahi tutturulamadı” diye konuştu.

2023 hedefinin tutturulamamasında yerel ve merkezi hükümet arasındaki uyumsuzlukların da etkisi olduğunu belirten Ösen şöyle devam etti:

“Ortaya koyulan hedefler Türkiye’nin bir turizm ülkesi olması açısından son derece normal ve olağan hedefler. Olağan olmayan şey hükümetin başarılı bir turizm sıçraması yaratmaktan uzak kalan tutum ve davranışlarıdır. Turizm yalnızca kum, güneş, deniz demek, sadece 3 ay sıcak iklim tatili demek değildir. Turizmde yıllardan beri gelen yerel ve merkezi hükümet arasındaki uyumsuzlukların, turizm konusunda yapılacak yasama faaliyetlerinde STK’lardan öneri alınmamasının, ekonomik istikrarsızlığın önüne geçilememesiyle birlikte ortaya çıkan olumsuz sonuçlarını; işletmecilerinden ve tatil yapma hakkı ellerinden gasp edilen vatandaşlarımızdan görüyor ve öğreniyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinin önemli bir kısmıyla Antalya ve Muğla’da alt yapı çalışmaları yürütüyor Bu olumlu girişimin, Büyükşehir Belediyeleri üzerinden yani partizanlaşmamış bir yaklaşımla yerel idareler aracılığıyla halledilmesi gerekiyordu.”

“Turizm ‘milli bir politika’ haline getirilmeli”

Yerel ve küresel ölçekte ortaya çıkan gelişmelerin göz önüne alınarak yatırımların planlanması gerektiğini kaydeden Ösen “Turizm, tüm paydaşların karar alma sürecinde etkin olduğu, 365 gün yaşayan turizm destinasyonlarının hayata geçirildiği, her insana hitap edebilecek turistik alanların örneğin tarih turizmi, gastronomi turizmi, kış turizmi, sağlık, doğa ve ekoloji turizmi gibi çeşitlendirmelerin yapılabildiği, betona ve devamlı aynı bölgelere yatırım yapılan değil, küresel iklim değişikliklerini de göz önüne alarak yatırımların yapıldığı büyük ve stratejik bir plana ihtiyaç duyuyor” diye konuştu.

 “Milli Politika Turizm” ülkemizin ve sektörün yarınları için en sağlıklı fırsatları bizlere sunacaktır”

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullarda 2028 yılı hedeflerinin yakalanmasının zorluğuna işaret eden Ösen “Sorunlara kalıcı ve akılcı çözümler getirilmedikçe 2028 yılı için ortaya koyulan 100 milyar dolar turizm geliri yakalamakta kolay olmayacaktır. 2024 yılı turizm hedefleri 60 milyon ziyaretçi 60 milyar dolar gelir olarak açıklanmıştır. Bu 2023 yılı hedefleri ile 2024 yılı hedefleri arasında neredeyse hiçbir fark olmadığını gösteriyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

  Hibya Haber Ajansı