news-details

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınının hasar tespit çalışmaları tamamlandı

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı’nı etkileyen müessif yangın hadisesinin çıktığı andan itibaren Bakanlığın İl ve İlçe Müdürlüklerindeki personelin, AFAD koordinasyonunda müdahale, destek ve tespit çalışmaları için bölgeye sevk edildiğini belirtti.

Bakan Yumaklı, çiftçilerin kayıp ve hasarlarına yönelik tespit çalışmalarının tamamlandığını duyurarak şu açıklamaları yaptı:

"Diyarbakır’da; Çınar ilçesinde Köksalan Mahallesi, Bağacık Mahallesi, Yazçiçeği Mahallesi ve Ağaçsever Mahallelerinde 7 bin 900 dekar tarım alanının yandığı, bunun 6 bin 789 dekarında anız, bin 111 dekarında ise hasadı yapılmamış buğday ekili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 1 adet traktör ve 14 adet sulama tesisi yanmıştır. Köksalan Mahallesinde 924 küçükbaş hayvan telef olurken, tedavi edilemeyecek durumda ağır yaralı 83 küçükbaş hayvan Et ve Süt Kurumuna kesime gönderilmiştir. ESK bu hayvanları sahiplerinden nakliye primi vererek satın almıştır. 190 hayvan ise yerinde tedavi edilmiştir.

Mardin’de; Mazıdağı İlçesinin Yetkinler ve Yücebağ Mahalleleri ile Kelek Mezrasında 7 bin dekarlık tarım alanının yandığı tespit edilmiştir. Bunun 4 bin dekarı hasadı yapılmamış buğday alanı, 3 bin dekarı anızdan oluşmaktadır. Ayrıca çiftçilerimizin bazı sulama ekipmanları zayi olmuştur. Mardin’de ekiplerimize bildirilen veya tespit edilen hayvan kaybı bulunmamaktadır."

İl ve ilçe müdürlüklerinin, bütün personeliyle bitkisel ve hayvansal üretim yapan çiftçilere destek olmayı sürdüreceğinin altını çizen Yumaklı, "Ayrıca yanan alanlarda biyoçeşitliliğimizin hızlıca eski haline dönmesi ve alanın daha da zengin bir biyoçeşitliliğe kavuşması için; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından alanda hem rehabilitasyon çalışmaları hem de yaban hayatını iyileştirici faaliyetler gerçekleştirilecektir." dedi.

Bakan Yumaklı, yangında hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar dilerken, yangından etkilenen vatandaşlara ise geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

  Hibya Haber Ajansı